arpacık soğan yemeği

arpacık_sogan_yemegi

Malzemeler:
250 gr. Kuzu Kuşbaşı
400 gr. Arpacık Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Orta Boy Domates
1 Çay kaşığı Karabiber
1 tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı kaynar Su

Ön Söz:
Diğer adıyla arpacık soğan yahni, kuzu ve dana etiyle yapılabilir. Soğan yahni dana etiyle yapılmak istenirse, dana etinin ızgaralık bölümü kullanılarak tarifimde anlatıldığı gibi yapılabilir. Dana etinin diğer bölümleri kullanılacaksa et önceden pişirilmelidir. Böylesi durumda yağ içerisinde kuşbaşı dana etini kavurun, ardından üzerine 2 su bardak su koyun ve kaynatın. Tencerenin kapağını kapayın ve en düşük ısıda et suyunu çekinceye kadar “1 saat” pişirin. Ardından yemeğinizi diğer malzemeleri kullanarak “35 dakika” pişirebilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Arpacık soğanlar iki başından hafif kesilecek ve soyulacak. Domates soyulacak ve yemeklik doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

arpacik_sogan_yahni

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve etin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Ardından sıra ile salça, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine arpacık soğan, sıcak su ve karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre sonunda yemeğiniz hazır. Şimdi yemeğin tuznu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.