arapsaçı salatası

arapsaci_salatasi

Malzemeler:
300 gr. Arapsaçı Otu
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
1/2 Limon Suyu
2 Litre Haşlama Suyu
Tuz

Ön Hazırlık:
Arapsaçı’nı buradan tarife uygun olarak temizlenecek ve taze dalları haşlanmak için ayrılacak. Salata’nın sos’u için; bir kase içine ezilmiş sarımsak, limon suyu, zeytinyağı konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak. Sos’u salata’ya önceden ilave edip salatayı bekletmeyin. Limon suyunun asiti arapsaçını bozuyor. Sos’u salataya servis ederken ilave edin.

Arapsaçı Otu’nun Haşlanması:
Tencere ‘ye 2 litre su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine temizlenmiş arapsaçı ilave edilecek ve yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Haşlanmış arapsaçı tencereden alınacak ve soğuk su içerisine atılacak. Soğuyan arapsaçı süzülecek.

Maharetini Göster:
Haşlanmış ve soğutulmuş arapsaçı, salata karıştırma kabına alınacak, üzerine tuz ilave edilecek ve hazırlanan salata sosu gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.