arapsaçı salatası

arapsaci_salatasi

Malzemeler:
300 gr. Arapsaçı Otu
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
1/2 Limon Suyu
2 Litre Haşlama Suyu
Tuz

Ön Hazırlık:
Arapsaçı’nı buradan tarife uygun olarak temizlenecek ve taze dalları haşlanmak için ayrılacak. Salata’nın sos’u için; bir kase içine ezilmiş sarımsak, limon suyu, zeytinyağı konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak. Sos’u salata’ya önceden ilave edip salatayı bekletmeyin. Limon suyunun asiti arapsaçını bozuyor. Sos’u salataya servis ederken ilave edin.

Arapsaçı Otu’nun Haşlanması:
Tencere ‘ye 2 litre su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine temizlenmiş arapsaçı ilave edilecek ve yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Haşlanmış arapsaçı tencereden alınacak ve soğuk su içerisine atılacak. Soğuyan arapsaçı süzülecek.

Maharetini Göster:
Haşlanmış ve soğutulmuş arapsaçı, salata karıştırma kabına alınacak, üzerine tuz ilave edilecek ve hazırlanan salata sosu gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.