arapsaçı nasıl temizlenir

arapsaci_otu

Arapsaçı otu’nun çeşitli yemekleri yapılır. Arapsaçı’nı kırlardan ya kendin toplarsın, ya da pazarda satıcılarından alırsın. Arapsaçı diğer sebzeler gibi çabuk pişmez, geç pişer. Bu yüzden, yemeğinin eşit ve çabuk pişmesi için ayıklanması ve temizlenmesi gerekir. Resimde de görüldüğü gibi, arapsaçı bitkisi uzunca kamışı andıran bir gövde, üzerinde ince dallar ve dallara bağlantılı iğnemsi yapraklardan oluşur. Arapsaç’nın gövdesi lifli ve köke yakın tarafları oldukça serttir. Gövdenin yumuşak kısımları, üzerindeki dalların körpe olanları, yapraklarıyle birlikte yemek yapımında kullanılır. Kısacası; arapsaçı’nın iki parmak arasında kolayca kopan bütün kısımları yemek yapımında kullanılır.

Arapsaçı ayıklanmış, yıkanmış ve süzülmüş

arapsaci_ayiklanmis_yikanmis

Kullanılmayan bölümleri atılmış

arapsaci_atilan_dallari

Arapsaçı uygun uzunlukta doğranmış

arapsaci_dogranmis

Arapsaçı kullanıma hazır

arapsaci_hazir


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.