pirinçli ankara tavası


Malzemeler:
800 gr. Kuzu Kol Eti
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
2 Su Bardağı Pirinç
1 Adet Soğan
8 Adet Tane Karabiber
1 Diş Sarımsak
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Kuzu kol iri parça olarak alınacak, soğuk su içerisinde bir güzel yıkanacak. Yıkama sırasında kemik parçacıkları ayıklanacak. Soğan, sarımsak soyulacak ve yemekte bütün olarak kullanılacak. Domatesler halka olarak dilimlenecek. Pirinç ayıklanacak, berrak su elde edinceye kadar yıkanacak ve süzülecek.

Pirinçli Ankara tavası, Ankara yöresine ait yöresel bir yemek. Et, domates ve biberi ihtiyacınız ölçüsünde kullanabilirsiniz. Pilav ölçüsü ise; 1 ölçü pirinç, 2 ölçü et suyu olarak alınması önerilir.

pirinçli ankara tava malzemesi

et, soğan, sarımsak tencerede

et haşlanıyor

haşlanmış et

Etin Haşlanması:
Tencere içerisine et, soğan, sarımsak, karabiber ve 6 su bardağı soğuk su konulacak. Ocak ısısı yükseltilecek, su kaynamaya başladıktan sonra tencere yüzeyinde biriken köpükler alınacak. Tencere kapağı kapatılacak, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp bir yere not edilecek. Tencere 1.5 saat süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde etler ayrılacak ve et suyu süzgeç ile süzülecek. Soğan, sarımsak ve karabiber kullanılmayacak. İşlem sonrası yaklaşık, 4 su bardağı et suyunuz olacak.

pirinç kavrulmuş

pirince su verilmiş

pirinç tepsiye yayılmış

Pilavın Hazırlanması:
Tencere içerisine 6 yemek kaşığı zeytınyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine pirinçler ilave edilecek düşük ısı da bir güzel kavrulacak. Üzerine 4 su bardağı et suyu ilave edilecek. Pilavın tuzu karar hale getirilecek ve tencere 3 dakika süre ile kaynatılacak.

et, domates, biber ilave edilmiş

tepsi alüminyum folyo ile kapatılmış

pirinçli ankara tavası pişmiş


Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine pilav tenceresi aktarılacak ve pirinçler tepsi içerisine yayılacak. Üzerine resimde göründüğü şekilde etler, domates dilimleri ve biberler dizilecek. Fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek, fırın kapağı kapatılacak. 20 dakika süre ile tepsi fırın da tutulacak. Süre bitiminde folyo tepsi üzerinden alınacak. Fırının üst ısıtıcıları kullanılarak 10 dakika süre ile biberlerin kızarması sağlanacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop