ankara tava

Ankara_tava1

Malzemeler:
800 gr. Kuzu Kol Eti
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
2 Su Bardağı Pirinç
1 Adet Soğan
8 Adet Tane Karabiber
1 Diş Sarımsak
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Kuzu kol iri parça olarak alınacak, soğuk su içerisinde bir güzel yıkanacak. Yıkama sırasında kemik parçacıkları ayıklanacak. Soğan, sarımsak soyulacak ve yemekte bütün olarak kullanılacak.. Domatesler halka olarak dilimlenecek. Pirinç ayıklanacak ve berrak su elde edinceye kadar yıkanacak ve süzülecek.

Ankara Tava malzemeleri

Ankara_tava2

Et, soğan, sarımsak ve karabiber tencereye konulmuş

Ankara_tava3

6 su bardağı su ilave edilmiş tencere kaynıyor

Ankara_tava4

Tencere 1.5 saat süre ile en düşük ocak ısısında kaynamış

Ankara_tava5

Süre bitiminde etler tencereden alınmış

Ankara_tava6

Etin Haşlanması:
Tencere içerisine et, soğan, sarımsak, karabiber ve 6 su bardağı soğuk su konulacak. Ocak ısısı yükseltilecek, su kaynamaya başladıktan sonra tencere yüzeyinde biriken köpükler alınacak. Tencere kapağı kapatılacak, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp bir yere not edilecek. Tencere 1.5 saat süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde etler ayrılacak ve et suyu süzgeç ile süzülecek. Soğan, sarımsak ve karabiber kullanılmayacak. İşlem sonrası yaklaşık, 4 su bardağı et suyunuz olacak.

Pirinçler kavrulmuş

Ankara_tava7

4 su bardağı et suyu ve tuz ilave edilmiş, 3 dakika süre ile kaynatılmış

Ankara_tava8

Pilavın Hazırlanması:
Tencere içerisine 6 yemek kaşığı zeytınyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine pirinçler ilave edilecek düşük ısı da bir güzel kavrulacak. Üzerine 4 su bardağı et suyu ilave edilecek. Pilavın tuzu karar hale getirilecek ve tencere 3 dakika süre ile kaynatılacak.

Pirinçler metal fırın tepsisi içerisine yayılmış

Ankara_tava9

Üzerine etler, domatesler ve biberler dizilmiş

Ankara_tava10

Fırın tepsisi folyo ile kapatılmış

Ankara_tava11

Ankara Tava servise hazır

Ankara_tava12

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine pilav tenceresi aktarılacak ve pirinçler tepsi içerisine yayılacak. Üzerine resimde göründüğü şekilde etler, domates dilimleri ve biberler dizilecek. Fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek, fırın kapağı kapatılacak. 20 dakika süre ile tepsi fırın da tutulacak. Süre bitiminde folyo tepsi üzerinden alınacak. Fırının üst ısıtıcıları kullanılarak 10 dakika süre ile biberlerin kızarması sağlanacak. Sonrası malum.

Not:
Ankara yöresine ait yöresel bir yemek. Et, domates ve biberi ihtiyacınız ölçüsünde kullanabilirsiniz. Pilav ölçüsü ise; 1 ölçü pirinç, 2 ölçü et suyu olarak alınması önerilir. Benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim