ahtapot sote

ahtapot_sote

Malzemeler:
1/2 Kg. Haşlanmış Ahtapot Eti
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Diş sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Ahtapot sote, yarı pişmiş ahtapot eti ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılır. Ahtapot sote yapmak için; ahtapot buradan tarifine uygun olarak temizlenecek. Ardından, buradaki tarifine uygun olarak yarı pişmiş olarak haşlanacak. Haşlanmış ahtopot, istenirse eti üzerindeki derisi soyulur, ya da olduğu gibi bırakılır.

Ön Hazırlık:
Haşlanmış ahtapot eti kuşbaşı doğranacak. Domates, soğan, sarımsak soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sivri biber halka doğranacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine tereyağı ve zeytinyağı konulacak, eritilecek. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, ahtapot eti ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından sivri biber, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine pul biber, karabiber ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Tavadaki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Ardından tava açık olarak, domatesin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar malzemeler pişirilecek. Sonrası malum.
Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.