ahtapot nasıl temizlenir

ahtapot

Malzemeler:
1 Adet Ahtapot
1 Adet Keskin Bıçak
Su

Ön Söz:
Deniz ürünü olan ahtapot’un 2.0 kg. üzerinde ağırlığı olanlarının eti serttir. Ahtapot etinin sertliğini gidermek için; ahtapot canlı olarak sert bir yüzeye kolları “köpükleri çıkarılıp, yumuşayıncaya kadar” vurularak eti yumuşatılır. Ahtapot düdüklü tencerede haşlanırsa; canlı hayvanı yemek için döverek, eziyet vermeye gerek yoktur. Ahtapot temizlendikten sonra, yemeğinin yapılması için düdüklü tencerede ön haşlaması yapılır. Haşlanmış ahtapotun derisi, istenirse kolaylıkla soyulabilir. Ahtapotun başı içerisinde bulunan iç organları, dişi ve gözü yemek yapımında kullanılmaz. Ahtapotun temizlenmiş baş kısmı ve kolları çeşitli yemek yapımında kullanılır.

Maharetini Göster:
Ahtapotun kollarının bağlı bulunduğu gövde üzerindeki başı kesilecek. Peşi sıra başı üzerindeki gözleriyle birlikte içerisinde bulunan mürekkep kesesi ve iç organları temizlenecek. Temizlenmiş başı bol su ile yıkanacak. Gövdenin ortasında bulunan dişi, çevresinden bıçakla kesilerek çıkarılacak. Ardından ahtapotun kolları birbirine sürtülerek bol su ile yıkanacak ve süzülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.