ahtapot haşlama

ahtapot_haslama

Malzemeler:
2 Kg. Ahtapot
8 Su Bardağı Su
1 İri Havuç
1/2 Demet Maydanoz
1/2 Limon

Ön Söz:
Ahtapot yemekleri yapmak için, yapılacak yemeğin özelliğine göre ahtapot yarı pişmiş veya tam pişmiş olarak haşlanır. Ahtapot tencerede, ya da düdüklü tencerede haşlanır. Ahtapot haşlama süresi, ahtapotun büyüklüğüne göre değişebilir. Küçük boy, 2 kg. kadar olan ahtapotu mangalda ızgara yapmak için haşlamaya gerek yoktur. İri ahtapotların yemeğini yapmak için mutlaka haşlanmalıdır. Ahtapotun haşlama suyuna tuz katılmaz, kendi üzerindeki tuzu yeterlidir. Ahtapot’un iyi bir düdüklü tencerede yarı pişmiş olarak haşlama süresi 15 dakikadır. Tam pişme süresi ise, 20 ila 25 dakika arasında değişebilir. Tencerede haşlama süresi ise, bir saatın üzerindedir.

Ön Hazırlık:
Ahtapot buradan tarifine uygun olarak temizlenecek. Havuç iri olarak doğranacak. Ahtapot haşlama suyuna maydanoz sapı ile limon kabuğuyla birlikte ilave edilecek.

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere içerisine temizlenmiş ahtapot, havuç, maydanoz, yarım limon ve 8 su bardağı soğuk su konulacak. Düdüklü tencerenin kullanım özelliğine göre ahtapotun haşlama süresi başlatılacak. Ardından 15 dakika süre bitiminde düdüklü tencere ocaktan alınacak. Haşlanmış ahtapot kevgir içerisine alınacak ve kalan diğer malzemeler atılacak. İstenirse ahtapotun derisi kollarından elle tutulup çekilerek soyulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.