acılı kanat nasıl yapılır

acılı kanat nasıl yapılır 400x267 acılı kanat nasıl yapılır
Malzemeler:
1/2 Kg. Tavuk Kanadı
2 Yemek Kaşığı Acı Biber Sosu (50 gr.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (20 gr.)
5 Yemek Kaşığı Kaynar Su (50 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Tavada acılı kanat nasıl yapılır? İhtiyaç ölçüsünde tavuk kanadı, derin kızartma yağında kızartıldıktan sonra; hazırlanan acı biber sosuna bulanır. Acılı tavuk kanadı derin yağ içinde kızartılmadan, fırında kızartılarakta yapılır. Yöntem aynı; tavuk kanadını kızart, acı sosa bula. Fakat, tavada kızartılan tavuk kanadının lezzeti bir başka. Buradan, tavada kanat kızartması tarifinin ayrıntısına bakabilirsiniz. Acılı kanat dünya mutfaklarında çok bilinir ve çeşitli soslarla hazırlanır. Acılı yemekleri seviyorsanız eğer, acılı kanat kızartması tarifimi deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Acı biber sosu, buradan tarifine uygun hazırlanacak. Tavuk kanatları yıkanacak ve süzülecek. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz serpilecek, karıştırılacak ve üzeri açık olarak en az 3 saat buzdolabında dinlendirilecek.

Acı Sos’un Hazırlanması:
Sos tavasında tereyağı eritilecek. Üzerine iki yemek kaşığı acı sos, beş yemek kaşığı kaynar su konulacak, orta ateşte bir taşım kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere veya derin tavada kızartma yağı orta ateşte ısıtılacak. İçine tavuk kanatları konulacak, hafif pembemsi bir renk alıncaya kadar (yaklaşık on dakika) kızartılacak ve bir kaba alınacak. Ardından ocak ısısı yükseltilecek, kızgın hale gelmiş yağ içinde tavuk kanatları tekrar (beş dakika daha) kızartılacak ve bir kaba konulacak. Ardından, kızartılmış tavuk kanatları hazırlanmış acı sosa bulanacak ve servis tabağına alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top